Řemeslné pivo (craft beer) – co to vlastně je?

Původ craftu

Craft breweries vznikají začátkem 80. let v USA jako odpověď na vysoce koncentrovaný a unifikovaný pivní trh, na kterém je chut´cizím pojmem a většinu značek lze konzumovat jen v podchlazeném stavu. Své výrobní provozy označují výrazem „mikropivovar“, který byl poprvé použit v roce 1975 v Anglii. Svůj způsob vaření piva – pro odlišení od průmyslového – nazývají řemeslným (craft). Na základě německých, britských a belgických receptur vaří tyto pivovary původní pivní styly. Díky použití nových postupů, surovin a zvláštních ingrediencí nabízejí jejich piva nový, dosud nevídaný zážitek barvy, vůně a samozřejmě chuti.

Craftová vlna

Craftová vlna

Zatímco v roce 1985 je v USA 100 řemeslných pivovarů, v roce 1996 už je jich 1000 a v roce 2016 5000. V současnosti (2020) funguje ve Spojených státech více než 8000 craft breweries. Každé sedmé pivo, vypité v USA, je uvařeno právě v nich. Fenomén „craft beer“ je dnes živě diskutován téměř po celém světě, a proto již jen těžko najdete zemi, která by alespoň jeden řemeslný pivovar neměla. Málokomu vadí, že tato piva jsou o 100 % a více dražší než piva průmyslová – může za to vysoký podíl ruční práce, nejlepší suroviny a malý objem výroby ve srovnání s „průmyslovými“ pivovary.

Definice craftu

Definice craftu

Tak to je asi to nejtěžší z této oblasti. Obecně je třeba začít u pojmu řemeslný (craftový) pivovar, protože logicky craftové pivo může vařit jen craftový pivovar, a to i přes to, že v posledních letech se objevují na trhu po celém světě rádoby řemeslná piva, nesoucí často na obalu i slovo „craft“, uvařená ve velkých, většinou nadnárodních společnostech, která s původní myšlenkou, ale většinou ani chutí, nemají nic společného.

V různých zemích je řemeslný „craftový“ pivovar definován různě, většina odborníků se však shodne na vymezení pojmů jako malý a nezávislý. Často se v definicích objevuje ještě podíl ruční práce při výrobě a použité suroviny.

Stále častěji se však craft definuje spíše jako filozofie definující výrobu, prodej a marketing řemeslného piva.

Craft v našich zemích

Craft v našich zemích

Na počátku minulého století bylo na území dnešní České republiky více než 800 pivovarů, z nichž velká část by se dala označit slovem řemeslný. Dnes (2020) u nás vaří pivo více než 500 pivovarů, z nichž značná část je opět řemeslných. Zatímco v roce 1989 by se v tehdejším Československu pojmem řemeslný dal označit pouze pivovar U Fleků, tak především v posledním desetiletí objevily kouzlo vaření piva v malém tisíce nadšenců, kteří založily stovky nových pivovarů. V některých případech došlo dokonce k obnovení vaření piva v původním historickém objektu. Pomalu se tak vlastně vracíme do doby Rakouska-Uherska, kdy svůj pivovar mělo každé maloměsto. I přes nejdivočejší pivní styly, které naše řemeslné pivovary postupně objevují, je asi nejčastěji vařeným typem piva stále poctivý český ležák.

Pivní styly craftu

Pivní styly craftu

Asi nejoblíbenějšími styly řemeslných pivovarníků se staly britské ales, především pale ale a indian pale ale, dále pšeničná piva, stouty, černá piva, portery, nebo třeba barley wine. „Craftový“ sládek rád vybírá z asi stovky druhů chmele, střídá slady nakuřované, pšeničné, barevné, karamelové, ale i žitné. Do várky často přidá nejrůznější druhy koření či plody. Někdy kvašení probíhá v láhvi, jindy za pomoci nepivních kvasnic. Pivo zraje v sudech po whiskey, bourbonu, vínu. Asi nejznámější světová pivní soutěž World Beer Cup z amerického Colorada dnes rozeznává přes 110 soutěžních pivních stylů.

Divoká craftologie

Divoká craftologie

Opět především v USA platí: čím divočejší jméno, tím lépe. Husí ostrov, Chmelový syndrom, Ještěrčí tlama, Dvojitý chobot, Ovčí hlava, Komodský létající drak nebo Ošklivý mopslík prostě letí – a to vynecháváme vyloženě neslušné výrazy...

 Známka craftu (8 přikázání) 

  1. 1. Vař překvapivá a rozmanitá piva
  2. 2. Odvahu hochu, vydrž i na neprošlapaných cestičkách
  3. 3. Používej jen ty nejlepší suroviny
  4. 4. Buď posedlý chutí a kvalitou
  5. 5. Inovuj, boř hranice, vař piva dosud nevídaná
  6. 6. Cti tradici a opepři ji inovací
  7. 7. Buď fér k dodavatelům, zákazníkům i konkurenci
  8. 8. Pamatuj, že jsi apoštolem pivovarnictví tam u vás